Gminno-Parafialne Święto Plonów, Nowy Dzików, 20.08.2017

Sierpień to czas żniw, a po ich zakończeniu przychodzi czas na święto dziękczynienia za plony – czyli na tradycyjne dożynki. W niedzielę 20 sierpnia w miejscowości Nowy Dzików odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła dziękczynna msza święta w intencji rolników odprawiona przez ks. Piotra Podbornego - proboszcza parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Starym Dzikowie  i ks. Grzegorza Stankiewicza – proboszcza parafii w Cewkowie. Po niej w tradycyjnym barwnym korowodzie władze gminy wraz ze starostami dożynek i zaproszonymi gośćmi przeszli na plac przy świetlicy w Nowym Dzikowie.

Jak na dożynki przystało dzielono chlebem z tegorocznych zbóż. Przepięknie udekorowany bochenek chleba jako dar składali starostowie dożynek – Agnieszka i Jerzy Ciurko na ręce Wójta Gminy Stary Dzików – Barbary Małeckiej. Wieńce dożynkowe przygotowali: mieszkańcy Nowego Dzikowa, Zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, Klub Seniora, Koło Gospodyń Wiejskich z Cewkowa Woli, Koło Gospodyń Wiejskich z Moszczanicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Ułazowa.

W tym roku na dożynkach można było dostrzec wielu gości, m.in.: Teresę Pamuła – Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Andrzeja Nepelskiego – Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, asp. sztab. Wiesława Kuterbacha – kierownika Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Oleszycach, Henryka Goraja – Radnego Powiatu Lubaczowskiego, Bogdana Ozimka – Przewodniczącego Rady Gminy Stary Dzików wraz z radnymi, Stanisława Goraja – członka zarządu Banku Spółdzielczego w Lubaczowie.

Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na bogaty i  atrakcyjny program artystyczny. Część artystyczną dożynek rozpoczęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ułazowa, a następnie wystąpili: Zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, Chór „Biała Czeremcha”, Kapela Podwórkowa z Lubaczowa, Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”, Grupa  „RADSOŁ”, Kapela „OdNowa” oraz wokalistki Marzena Chamiga i Natalia Dyndał. Dożynki zakończyła zabawa przy zespole „Cantina”.

Podsumowując całość uroczystości tegoroczne dożynki w gminie Stary Dzików można uznać za wyjątkowo udane.

Tekst: Edyta Panek
Zdjęcia: Stanisława Król, Edyta Panek, Zbigniew Broź

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska