Uroczystość patriotyczno-religijna, Stary Dzików, 14.09.2017

W czwartek 14 września 2017 r. w Starym Dzikowie odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna dla uczczenia Obrońców Ojczyzny, Żołnierzy września 1939 roku bitew obronnych Ziemi Lubaczowskiej, w okolicach Dzikowa, Oleszyc i Ułazowa.
Uroczystość rozpoczęła się zbiórką na placu przy Szkole Podstawowej w Starym Dzikowie, skąd uczestnicy uroczystości przeszli do Kościoła na uroczystą Mszę Św. odprawioną przez ks. Pawła Badacha – wikariusza Parafii w Starym Dzikowie oraz ks. Grzegorza Stankiewicza – Proboszcza Parafii w Cewkowie. Po mszy św. uczniowie Szkoły Podstawowej ze Starego Dzikowa przedstawili montaż słowno-muzyczny, przygotowany pod kierownictwem pani Joanny Krzeszowiec i pana Tadeusza Gocha. Następnie wszyscy udali się na cmentarz w Starym Dzikowie, gdzie Wójt Gminy Stary Dzików Barbara Małecka powitała zaproszonych gości oraz przybliżyła wydarzenia września 1939 r. Zgromadzone delegacje oddały hołd żołnierzom poprzez złożenie wiązanek pod Mogiłą Bohaterskich Obrońców Ojczyzny upamiętniającą te tragiczne wydarzenia.
Na uroczystości patriotyczne przybyły delegacje i poczty sztandarowe:
Urzędu Miasta i Gminy w Oleszycach z Burmistrzem Andrzejem Gryniewiczem, Szkoły Podstawowej w Starych Oleszycach z Dyrektorem Szkoły Elżbietą Kuras, Zespołu Szkół w Lubaczowie z Dyrektorem Szkoły Andrzejem Nepelskim, Szkoły Podstawowej w Cewkowie z Dyrektorem Wiesławem Kotulą. W uroczystości uczestniczyli również radni Gminy Stary Dzików na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Bogdanem Ozimkiem, harcerze Hufca ZHP z Starego Dzikowa z opiekunem Janiną Szkodą, strażacy OSP z Cewkowa, przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Lubaczowa oraz Komendant Komisariatu Policji w Oleszycach podisnp. Robert Sobolewski.
Uroczystości takie wspierają w dużej mierze proces wychowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i poszanowaniu tradycji.

Tekst: Andrzej Buksak
Zdjęcia: Edyta Panek

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska