XIII Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych "Wątki Folkloru Ludowego"


W pierwszą niedzielę lutego 2015 r. już po raz XIII w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie odbył się Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”. Dla uczestniczących grup przegląd stał się motywacją do odtworzenia z przekazu ustnego bądź pisanego dawnych obrzędów i zwyczajów zarówno rodzinnych jak i zabiegów związanych np. z pracą na roli czy cyklem Świąt obecnych w życiu codziennym mieszkańców dawnej wsi. Tym samym stał się przyczynkiem do ukazania dawnego krajobrazu wsi z całym jej bogactwem i różnorodnością, począwszy od czynności praktycznych, domowych przez wierzenia po zabiegi magiczne.

Organizatorzy przeglądu to Centrum Kulturalne w Przemyślu – Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Wójt Gminy Stary Dzików a współorganizatorem jest Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

W przeglądzie udział wzięli również posłowie na Sejm RP Mieczysław Golba i Mieczysław Kasprzak.

Całość imprezy prowadziła Edyta Panek.

W tegorocznym przeglądzie uczestniczyło osiem zespołów, które zaprezentowały widowiska o następującej tematyce:

- Zespół "Stokrotki" z Cewkowa Woli „Darcie pierza”.
- Zespół "Białoboczoki" z Białoboków „Nawiedziny położnicy i obyczaje połogowe”.
- Zespół "Dzikowianie" ze Starego Dzikowa „Przygotowanie kutii na wigilię”.
- Zespół Obrzędowy "Lasowiaczki" z Baranowa Sandomierskiego „Gusła lasowiackie”
- Zespół "Majdaniacy" z Majdanu Sieniawskiego „Obżyn”.
- Zespół "Biesiada" z Tuczemp „Jak to dawniej panna młoda do ślubu wychodziła”.
- Zespół Obrzędowy z Łazor „Obieraczki”.
- Grupa Zespołu Regionalnego „Wesele Krzemienickie” z Krzemienicy „Krzemienickie zwyczaje przed wieczerzą wigilijną”.

Komisja artystyczna w składzie: Barbara Płocica teatrolog, Krystyna Trojanowska folklorysta, dr Andrzej Karczmarzewski etnograf, po obejrzeniu prezentacji przyznała:

Nagrodę Grad Prix Zespołowi Obrzędowemu „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego za wierne odtworzenie praktyk magicznych związanych z medycyną ludową i oryginalną formę przekazu.

Dwie równorzędne I nagrody: Zespołowi ”Białoboczoki” z Białoboków za przekazanie bogatych treści etnograficznych związanych z przyjęciem nowonarodzonego dziecka w atrakcyjny, pełen humoru sposób; Zespołowi „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za podjęcie mało eksponowanego tematu – pokazanie symbolicznego znaczenia, jakie miała kutia.

Dwie równorzędne II nagrody: dla Zespołu „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego za dynamiczne, niezwykle plastyczne widowisko; Zespołowi Obrzędowemu z Łazor za reżyserię widowiska i wyrazistą grę sceniczną aktorów ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Lubaczowie.

III nagrodę otrzymał Zespół z Cewkowa za podjęcie trudnego tematu, jakim jest zbiorowa praca oraz za wykorzystanie starych elementów stroju (gorsety).

Jury ponadto postanowiło przyznać dwa wyróżnienia dla Grupy Zespołu Regionalnego „Wesele Krzemienieckie” z Krzemienicy za walory muzyczne widowiska i dla Zespołu „Biesiada” z Tuczemp za udany debiut sceniczny – fundatorem jest Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Nagrodę rzeczową – tablet ufundowaną przez Biuro Usług Komputerowych „LECH-KOM” Lubaczów Jan i Maria Lechowicz – otrzymała Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego.

Ponadto maskotkę pluszowego misia ufundowaną przez Wójta Gminy Stary Dzików Barbarę Małecką otrzymał najmłodszy, 2,5-letni wykonawca z Zespołu Regionalnego „Wesele Krzemienickie”.

Fundatorami nagród byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, Wójt Gminy Stary Dzików, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Biuro Usług Komputerowych „LECH-KOM” Lubaczów Jan i Maria Lechowicz, Mieczysław Golba Poseł na Sejm RP.

W czasie obrad jury występowała kapela "Szpaki" z Łukawca.

Komisja konkursowa podkreśliła wysoki i wyrównany poziom tegorocznych prezentacji i ich staranne przygotowanie. Stwierdziła, że konkurs jest dobrym przykładem zatrzymywania śladów przeszłości w dobie przemian kultury ludowej oraz jest jednym ze sposobów pomocy zespołom obrzędowym w podtrzymywaniu tradycji obyczajowych naszych przodków. Komisja podziękowała za stworzenie sprzyjającej atmosfery i sprawne przeprowadzenie imprezy oraz potwierdziła celowość jej organizacji i wyraziła nadzieję na kontynuację przeglądu w przyszłości.

Galeria zdjęć (www.starydzikow.naszgok.pl)

O Przeglądzie na innych stronach:

Centrum Kulturalne w Przemyślu

Starostwo Powiatowe w Lubaczowie

Telewizja Lubaczów

Katolickie Radio Zamość

Autor: Leszek Król
Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska