„Stokrotki” z Cewkowa najlepsze w Pawłosiowie


Zespół śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa zdobył pierwszą nagrodę na jubileuszowym Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych „KOLĘDY I PASTORAŁKI”. Konkurs odbył się w niedzielę (13.01) w Pawłosiowie koło Jarosławia.

W konkursie rywalizowało 19 grup kolędniczych z reprezentujących subregion Pogranicza Nadsańskiego – czyli powiatów przeworskiego, przemyskiego, lubaczowskiego i jarosławskiego. Zaprezentowały bogactwo starodawnych pastorałek, kolęd kantyczkowych, patriotycznych, oraz świeckich – życzeniowych dla gospodarzy i dziewcząt. W Pawłosiowie najlepiej wypadły „Stokrotki” z Cewkowa, drugą nagrodę otrzymali gospodarze – Zespół Ludowy „Pawłosiowianie”, a trzecią ex aequo zespoły z Grzęski i Studziana w powiecie przeworskim. W Przeglądzie zaprezentował się także zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa.

Przegląd ma na celu ukazanie pięknych tradycji kolędniczych, sięgających do dawnych regionalnych tekstów kolęd, pastorałek i kantyczek, jak i prezentację kolęd świeckich. To właśnie one są pomostem pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, ukazującym bogactwo i fenomen polskich kolęd.

Źródło: elubaczow.com

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska