15 kwietnia – Światowy Dzień Trzeźwości


Światowy dzień trzeźwości został wprowadzony, by realnie walczyć z alkoholizmem wśród ludzi w każdym wieku. Według specjalistów, alkohol jest głównym czynnikiem przestępstw czy patologii społecznych, szczególnie w rodzinach, w których są dzieci.

Alkohol etylowy zawarty we wszystkich napojach alkoholowych: piwie, winie, wódce, jest substancją psychoaktywną. Alkohol etylowy posiada zdolność szybkiego przenikania do mózgu i wywołuje zmiany, których rodzaj i nasilenie są związane z poziomem stężenia alkoholu we krwi. Już po kilku minutach od spożycia alkoholu jego poziom wzrasta.
Do maksymalnego stężenia alkoholu we krwi dochodzi po upływie około 1-1,5 godziny od chwili jego spożycia. Alkohol ma działanie tłumiące i przeciwbólowe. Tłumienie czynności nerwowej polega na spowolnieniu przepływu impulsów nerwowych wzdłuż włókien nerwowych. W pierwszej kolejności tłumione jest działanie mózgowych ośrodków kontroli, pojawia się uczucie rozluźnienia, lekkości, euforii. To wyraźny i błyskawicznie osiągany efekt euforyzujący, czyli stan wyjątkowo dobrego samopoczucia z tendencją do śmiechu, radości doznawany pomimo rzeczywistych niedomagań organizmu.
Powyżej stężenia 0,6 promila skutki spożycia alkoholu są już wyraźnie negatywne. Znacząco pogarsza się ocena, percepcja, zdolność uczenia się, pamięć, koordynacja, libido, czujność oraz samokontrola.

Wypełnij poniższy test, gdy niepokoi Cię Twoje picie lub picie kogoś bliskiego!!!

Test rozpoznawania problemów alkoholowych:

https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/czy-jestes-uzalezniony-od-alkoholu-test-audit/

Autor: Ewa Sokal
Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska