Apel Wójta do mieszkańców Gminy


Szanowni mieszkańcy gminy Stary Dzików

W związku z pojawieniem się dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszej gminy zwracam się z prośbą o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji w stadach utrzymujących trzodę chlewną. ASF to wyjątkowo groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa wirusowa choroba świń domowych oraz dzików.

Proszę o wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby tylko do tego wyznaczone. Osoby odwiedzające dane gospodarstwo, pracownicy sezonowi, pomagając przy pracy w tytoniu, nie mogą wchodzić do budynków inwentarskich, gdzie utrzymywane są świnie.  Prosimy o przestrzeganie zmian odzieży i obuwia, podczas czynności związanych z obsługą świń i wykładanie mat dezynfekcyjnych oraz nasączanie ich systematycznie środkiem dezynfekcyjnym. Wszelkie pojazdy rolnicze zjeżdżające z pól na teren gospodarstwa muszą być myte i dezynfekowane.

Możliwy jest ubój świń na użytek własny, po uzyskaniu zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie. Konieczny jest wówczas pobór krwi od tych świń z ujemnym wynikiem badań (lek. wet. Mariusz Golec lub lek. wet. Bogusław Cioch), a następnie badanie przed- i poubojowe. Badania krwi są ważne 7 dni.

                                                                                                          Wójt Gminy Stary Dzików    
                                                                                                               Tomasz Jabłoński

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska