Strona główna -> O NAS -> Herb i sztandarHistoria

Gmina Stary Dzików do 2006 roku nie posiadała własnego herbu. Można to stwierdzić na podstawie zbiorów archiwalnych Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz konsultacji przeprowadzonej z kierownikiem archiwum Biblioteki XX Czartoryskich w Krakowie. Kolejnym potwierdzeniem tej tezy są dokumenty parafii rzymsko-katolickiej w Starym Dzikowie, na których widnieje godło Rzeczypospolitej Polskiej wz. 1927. W tym samym okresie np. Urząd Miasta Lubaczowa posługiwał się pieczęcią z własnym herbem. Niestety w zbiorach Muzeum Kresów nie zachowały się dokumenty z interesującą nas pieczęcią z okresu galicyjskiego. Biorąc powyższe argumenty pod uwagę postanowiono skonstruować herb Gminy Stary Dzików w oparciu o miejscową tradycję ustną i historię miejscowości.

Opis herbu

Na tarczy gotyckiej w polu zielonym brunatny dzik biegnący w lewo ze srebrną szablą i okiem. Powyżej gałązka dębu z pięcioma liśćmi w kolorze złotym oraz trzema żołędziami w kolorze złotym.

Idea

Idea herbu w tym kształcie odnosi się do nazwy miejscowości, podania o jej powstaniu (obfitość zwierzyny łownej) oraz do położenia wśród lasów zdominowanych przez dąbrowy.

Symbolika

Dzik:
symbolizuje odwagę i siłę połączoną ze szlachetnością, jest także trofeum myśliwskim, sławiącym śmiałość i odwagę zwycięzcy.
Dąb: ze względu na budzące podziw rozmiary i długowieczność symbolizuje starożytność miejscowości, piękno przyrody, siłę witalną, gospodarność i patriotyzm mieszkanców. Pięć liści odnosi się do pięciu wsi wchodzących w skład Gminy Stary Dzików.
Żołądź: oznacza bogactwo, obfitość plonów i zamożność mieszkańców. Liczba trzech żołędzi symbolizuje trzy narody zamieszkujące w przeszłości okolice Starego Dzikowa - Polaków, Ukraińców i Żydów. We współczesnym krajobrazie kulturowym stolicy Gminy występuje obok siebie kościół, cerkiew i synagoga.

Opracowanie: Muzeum Kresów w Lubaczowie
Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska