Strona główna -> O NAS -> Historia -> Historia Ułazowa

Ułazów - wieś w gminie Stary Dzików, położona na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, nad rzeczką Wirową, 7 km na północny wschód od Starego Dzikowa.

Osada, wzmiankowana w 1469 r., nazywała się wówczas Wlazow i należała do Ramszów. W zabudowie wsi kilkanaście starych drewnianych domów z początków XX w. Pośrodku dawna cerkiew greckokatolicka, drewniana, zbudowana w 1835 r., częściowo spalona w 1986 r. i odrestaurowana, przez wiele lat użytkowana jako kościół, obecnie opuszczona. Opodal drewniana dzwonnica z XIX w. i drewniany krzyż z głazem pozbawionym tablicy.

Na zachód od wsi, pod lasem, mały przysiółek Dąbrowa. W jego pobliżu głaz pamiątkowy i krzyż, ustawione w 1983 r. w miejscu śmierci gen. brygady Józefa Kustronia, dowódcy 21 dywizji piechoty górskiej. Po przegranej bitwie pod Oleszycami, generał z grupą oficerów i żołnierzy, liczącą niespełna 200 ludzi, przedzierał się od Starego Dzikowa ku walczącym pod Tomaszowem jednostkom armii "Kraków". Na leśnej polanie wpadli w niemiecką zasadzkę i zalegli w krzyżowym ogniu broni maszynowej. W nierównej walce część żołnierzy poległa, padł śmiertelnie ranny generał, reszta dostała się do niewoli. Ciało generała zabrali Niemcy i zgodnie z obietnicą, daną jego oficerom, pochowali w następnym dniu, z honorami wojskowymi, na przycerkiewnym cmentarzu w Ułazowie. W 1946 r. szczątki generała ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Lubaczowie, stamtąd w 1953 r. na cmentarz wojskowy w Baligrodzie. Pod koniec tego roku rodzina zabrała jego szczątki do rodzinnego Nowego Sącza.


Obelisk usytuowany jest na północnym skraju lasu, nie opodal polnej drogi. Od skrzyżowania dróg na zachodnim krańcu Ułazowa jedziemy wyboistą drogą na zachód od przysiółka Dąbrowa. Dalej drogą polną prowadzącą krajem lasu i pól na północ (niespełna 500 m). Przy końcu lasu, w lewo, alejka prowadząca do obelisku.


Źródło:
Stanisław Kłos, Lubaczów i okolice, PUW "Roksana" Krosno

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska