Majówka Strażacka, Nowy Dzików, 03.05.2013

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – to najważniejsza dewiza każdego strażaka. Co roku w dzień świętego Floriana strażacy spotykają się i obchodzą swoje święto. Strażacy z naszej gminy obchodzili swoje święto podczas Majówki Strażackiej 3 maja (piątek) w Nowym Dzikowie.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych spod świetlicy wiejskiej w Nowym Dzikowie do Kościoła filialnego w Nowym Dzikowie pw. Miłosierdzia Bożego – defiladę prowadziła Orkiestra Dęta z Obszy. Msza Św. w intencji strażaków została odprawiona przez ks. Piotra Ciećkiewicza – kapelana strażaków, ks. Grzegorza Stankiewicza – proboszcza parafii w Cewkowie oraz ks. Wiesława Knapa – wikariusza parafii w Starym Dzikowie. Po uroczystej mszy świętej strażacy w kolumnie marszowej przeszli na plac obok świetlicy, gdzie Prezes OSP Nowy Dzików Tadeusz Jabłoński złożył meldunek Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP Janowi Wachowi o gotowości pododdziałów do uroczystości obchodów Dnia Strażaka. Następnie został odegrany hymn państwowy przez orkiestrę dętą oraz została podniesiona flaga państwowa.

Wójt Gminy Stary Dzików Barbara Małecka w przemówieniu okolicznościowym złożyła podziękowania druhnom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za działalność ratowniczą i bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi, wyraziła swoją wdzięczność dla strażaków za ofiarność w ratowaniu życia i mienia ludzkiego.

Gośćmi zaproszonymi na uroczystość byli strażacy i Starosta Jan Katkovcin z Jasenova na Słowacji.

Po oficjalnych przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna w czasie której wystąpili:
- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa
- Kapela biesiadna „Tacy sami” z Cieszanowa
- Chór męski z Jasenova
- Grupa taneczna ze Starego Dzikowa

W przerwie uczestnicy Majówki mieli okazję obejrzeć akcję ratunkową, pt. „Ratujemy i uczymy ratować” przygotowaną przez ratowników medycznych z SP ZOZ Lubaczów, a sponsorem akcji był pan Jacek Korzeniowski – NZOZ Kormed. Ratownicy przedstawili publiczności jakie czynności należy wykonać przy udzielaniu pierwszej pomocy.

W godzinach porannych została również przeprowadzona akcja badań profilaktycznych przez NZOZ Kormed. Mieszkańcy mogli bezpłatnie oddać krew i mocz do badania.

Tekst: Edyta Panek
Zdjęcia: Stanisława Król

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska