Gminno-Parafialne Święto Plonów, Moszczanica, 01.09.2013

Pierwsza niedziela września 2013 r. była okazją do spotkania się rolników, rodzin, kultur, tradycji i folkloru na Święcie Plonów w Moszczanicy w gminie Stary Dzików. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji rolników odprawioną przez wikariusza parafii Stary Dzików ks. Pawła Badacha. Następnie barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy świetlicy wiejskiej gdzie na ustawionej i pięknie przystrojonej scenie Wójt Gminy Stary Dzików Barbara Małecka otrzymała poświęcony chleb z tegorocznych zbiorów od starostów dożynek Beaty Nieckarz i Marka Jabłońskiego z Moszczanicy. Po uroczystym obrzędzie głos zabrała wójt gminy dziękując wszystkim za przybycie i udział w dożynkach a mieszkańcom za trud włożony w przygotowanie tak doniosłej uroczystości. Goście z zaprzyjaźnionej gminy Busztyno w Okręgu Zakarpackim na Ukrainie z wójtem Iwanem Pasz, którzy przybyli na to spotkanie wyrazili zachwyt i podziw w jaki sposób u nas odbywa się zakończenie żniw czyli święto wszystkich rolników a goście z naszego powiatu podziękowali za zaproszenie do udziału w Dożynkach.

Po części oficjalnej wystąpiły zespoły artystyczne i śpiewacze z naszej gminy oraz zespół muzyków Ukraińskich, który przybliżył nam folklor ziem wschodnich. Z naszej gminy wystąpiły: panie z zespołów Kół Gospodyń Wiejskich w Moszczanicy, Ułazowie i Cewkowie Woli, zespoły śpiewacze „Galicjanki” z Nowego Dzikowa i „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, zespół Klubu Seniora oraz dziewczęcy zespół „Stokrotki” z Cewkowa Woli i Gimnazjalna Grupa Taneczna.

Panie z Koła Gospodyń w Moszczanicy przygotowały poczęstunek dla gości i występujących zespołów a pracownice Gminnego Ośrodka Kultury ugotowały grochówkę wojskową w kuchni polowej i częstowały wszystkich mieszkańców i gości przybyłych na dożynki. Na zakończenie święta odbyła się całonocna zabawa dożynkowa, na której przygrywał zespół „Vice Versa” z Cewkowa.

Nad oprawą scenariusza programu oraz prowadzeniem czuwali Edyta Panek oraz Leszek Król.

Tekst: Edyta Panek
Zdjęcia: Stanisława Król, Zbigniew Broź

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska