Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja, Stary Dzików, 03.05.2014

W sobotę 3 maja 2014 roku w Starym Dzikowie odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Hulakowi – Posłowi na Sejm RP w latach 1922-1927.
Należy przypomnieć, iż Stanisław Hulak urodził się 13 listopada 1877 i zmarł 26 sierpnia 1927 w Dzikowie Starym – był polskim działaczem ludowym, posłem na Sejm RP.
Ukończył pięć klas szkoły ludowej, pracował jako rolnik i działał przy organizacji kółek rolniczych. Publikował na łamach pisma "Sprawa Ludowa". Z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast" został w 1922 wybrany do Sejmu I kadencji w okręgu lwowskim, pracował w komisji ochrony pracy.

Uroczystości Majowe rozpoczęły się Mszą Św. sprawowaną przez proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej w Starym Dzikowie ks. Piotra Podbornego z udziałem pocztów sztandarowych: Gminy Stary Dzików, Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Starym Dzikowie, Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lubaczowie, miejsko-gminnego koła PSL w Lubaczowie i miejsko-gminnego koła PSL w Oleszycach.
Po mszy wszyscy zebrani przeszli pod budynek dawnej szkoły. Jako pierwsza głos zabrała Wójt Gminy Stary Dzików Pani Barbara Małecka, która po powitaniu przybyłych gości przybliżyła postać Posła. Bardzo ciepło o swoim przodku wypowiedziała się Jego licznie zgromadzona rodzina, która „zjechała” prawie z całego kraju. Swoje wspomnienia opowiedziała Pani Krystyna Rucka – najstarsza wnuczka, mieszkanka Starego Dzikowa oraz Pani Maria Broniewicz – najmłodsza wnuczka, mieszkanka Opola.
Zostały również odczytane listy od zaproszonych parlamentarzystów obecnej kadencji. Swój list wystosował Poseł Marek Rząsa, list Senatora Andrzeja Matusiewicza odczytał Pan Piotr Puchalski, w imieniu Posła Mieczysława Kasprzaka głos zabrał dyrektor jego biura poselskiego Pan Bogusław Tkaczyk. Głos zabrał również radny powiatu lubaczowskiego Pan Henryk Goraj.
Po uroczystości odsłonięcia i poświęceniu tablicy pamiątkowej oraz poświęceniu budynku „starej szkoły”, wyremontowanego i przystosowanego do nowych funkcji użytkowych, wszyscy zebrani udali się do hali sportowej Zespołu Szkół w Starym Dzikowie, gdzie obejrzeli okolicznościowy program artystyczny z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany przez uczniów tutejszej Szkoły pod kierownictwem Pani Joanny Krzeszowiec, Pana Tadeusza Gocha i Pana Bogdana Ozimka.

Tekst: Edyta Panek
Zdjęcia: Zuzanna Ozimek, Edyta Panek

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska