Gminno-Parafialne Święto Plonów, Stary Dzików, 04.09.2016

Dożynki to największe w roku święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone jest zwykle po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów.

Pierwsza niedziela września była okazją do spotkania się rolników, rodzin, tradycji i folkloru na Gminno-Parafialnych Dożynkach w Starym Dzikowie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji rolników. Następnie barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie. Dary z tegorocznych zbiorów złożyli starostowie tegorocznych dożynek: Elżbieta Grzebiennik i Stanisław Sobczyszyn – rolnicy ze Starego Dzikowa. Wójt Gminy Barbara Małecka podziękowała wszystkim za przybycie i udział w dożynkach, a rolnikom podziękowała za trud włożony w pracę na roli.

Po części oficjalnej wystąpiły zespoły artystyczne i śpiewacze: Koła Gospodyń Wiejskich z Moszczanicy, Ułazowa, Cewkowa Woli, Zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, Chór Seniorów „Biała Czeremcha”, Zespół „Cztery Pory Roku” z Oleszyc, Grupa „RadSoł”, Zespół Pieśni i Tańca „Rudki” z Rzeszowa, dzieci z sekcji artystycznej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie, Kapela „Odnowa” a także wokalistki: Marzena Chamiga i Alicja Sobczyszyn. Pracownice Gminnego Ośrodka Kultury przygotowały grochówkę wojskową w kuchni polowej częstując wszystkich mieszkańców i gości przybyłych na dożynki. Dzieci miały możliwość spędzenia czasu przy stoisku przygotowanym przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Dzikowie, gdzie mogły skorzystać z malowania twarzy i robienia figurek z balonów. Na zakończenie święta odbyła się zabawa dożynkowa, na której grał zespół „Cantina”.

Tekst: Edyta Panek
Zdjęcia: Edyta Panek, Zbigniew Broź

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska